Sněmovna schválila spoření na penzi u náročných profesí.
Od začátku roku 2026 začnou zaměstnavatelé povinně přispívat na penzijní spoření zaměstnancům v některých fyzicky náročných profesích. Rozhodla o tom Poslanecká sněmovna, která schválila vládní návrh zákona s půlročním odkladem účinnosti. Povinnost se bude týkat pracovníků zařazených do tzv. třetí kategorie rizika, kteří při projednávání důchodové reformy přišli o nárok na dřívější důchod bez krácení.
Nové pravidlo má být částečnou kompenzací za zrušenou možnost předčasného důchodu. Zaměstnavatelé budou podle přijaté úpravy povinni přispívat čtyři procenta z vyměřovacího základu zaměstnance už po odpracování tří směn měsíčně v této rizikové kategorii. Původní návrh počítal s nižšími sazbami při menším počtu směn.
Sněmovna zákon schválila těsně – pro návrh hlasovalo 72 ze 142 přítomných poslanců. Podporu mu vyjádřili zákonodárci vládních stran (ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09) a nezařazený poslanec Ivo Vondrák. Proti byli poslanci SPD, hnutí ANO a Piráti se hlasování zdrželi.
Změnu podpořil i pozměňovací návrh, který řeší souběh více odvodových povinností. Pokud by zaměstnanec pracoval zároveň v podmínkách třetí i čtvrté kategorie rizika, firma bude platit jen příspěvek na spoření.
Půlroční odklad navrhl poslanec STAN Viktor Vojtko s odkazem na nutné úpravy v personálních a mzdových systémech. Jeho návrh Sněmovna přijala, zatímco alternativa Aleny Schillerové z ANO na roční odklad neprošla. Ta poukazovala na potřebu sladění nových pravidel s kolektivními smlouvami a firemními benefity.
Zákon také zjednodušuje podmínky pro čerpání předdůchodu – zaměstnanci už nebudou muset spořit alespoň deset let. Právo na příspěvek však musí firmě aktivně nahlásit. Pokud tak učiní, příspěvek začnou dostávat od následujícího měsíce. Pokud by zaměstnavatel povinnost nesplnil, hrozí mu pokuta až dva miliony korun. Dodržování pravidel budou kontrolovat územní správy sociálního zabezpečení, nikoliv inspekce práce.
Původní návrh důchodové reformy počítal s tím, že zhruba 108 tisíc pracovníků v náročných profesích (např. pracujících v chladu, teple, s vibracemi nebo při těžké fyzické zátěži) odejde do důchodu dříve bez finančního krácení. Kvůli obavám z vysokých nákladů a prodloužení věku odchodu do důchodu však vládní strany ODS a TOP 09 tuto možnost zrušily. Příspěvek na spoření má sloužit jako alternativa.
Odbory však s řešením nesouhlasí. Předseda největšího svazu KOVO Roman Ďurčo označil návrh za nesmyslný, protože příspěvky na penzi už většina podniků poskytuje na základě kolektivních smluv. Podle něj vláda tímto krokem znehodnotila dosavadní odborná vyjednávání. Kritiku připojila i Alena Schillerová, podle které zaměstnanci ve výsledku nedostanou nic navíc a firmám přibude administrativa.
Piráti neuspěli s návrhy na úpravy podmínek účastnických penzijních fondů. Neprošlo například snížení poplatků za správu ani rozšíření možností investování do rizikového kapitálu.
Zákon nyní míří k posouzení do Senátu.
REDAKCE / Zdroj: ČTK